Je podstata souvislostí důležitější než osobní pohled?Jak si vykládáme věci kolem nás? Každý má svou vlastní pravdu, svůj jedinečný pohled, který pravdu může ohnout natolik, že se neslučuje s pravdou druhého.  To vede ke sporům, k hádkám, nenávisti až k válkám.

Celá společnost se od nepaměti zakládá na tisíce pravdách, se kterými se ztotožnily celé národy a které akceptujeme jako stavební kameny společnosti. 

Kdo má pravdu? Nikdo a všichni. 

Věříme v pravdu.

Kolikrát ale nejde o podstatu pravdy. 

Po generace se ztotožňujme s tím, co nám říkají rodiče a prarodiče a další generace. To buduje hodnoty společnosti. Věříme předávaným pravdám. Jenže pravda jako taková je pouze osobním a společenským výkladem skutečností.

Proč věříme tomu, že je Země kulatá? Proč věříme tomu, že po smrti půjdeme do nebe, do pekla nebo že se znovu narodíme v jiném těle? Křesťan bude mít svou pravdu odlišnou od hinduisty, nacista bude mít svou pravdu stejně tak jako komunista.

Kolikrát se přeme s druhými o tom, jak věci mají měly být, mají být. Podle nás si vykládáme věci podle nás samotných, ale to je pouze naše představa pravdy, nikoli pravda samotná. 

Je podstata souvislostí důležitější než osobní pohled?  

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji Ti za Tvůj názor k tomuto článku v komentáři!