"Všichni lidé nejsou hajzlové" (Janusz Korczak před vstupem do plynové komory)Některé lidské osudy nám připomínají svou tíhou důležitost hodnot a pravd, za které stojí za to stát až do konce. Jedním z takových silných příběhů je osud Janusze Korczaka, polského pedagoga, spisovatele a lékaře, který skončil v planové komoře nacistů.

"Všichni lidé nejsou hajzlové!" řekl Janusz Korczak, než vstoupil s dětmi do plynové komory přihlížejícím nacistům. 


Janusz Korczak - polský pedagog, spisovatel, lékař, hrdina

Celkem třikrát odmítl Janusz zachránit svůj život. Poprvé, když odmítl před okupací Polska emigrovat, protože nechtěl opustit ′′ Dům sirotků ′′. Podruhé, když odmítl utéct z varšavského ghetta. A potřetí, tehdy, když už všichni obyvatelé ′′ Domu sirotků ′′.


Krutý příběh Janusze Korczaka

Janusz Korczak nastoupil do vlaku se svými dětmi vstříc osudu. Během transportu ke vlaku, který jel do tábora Treblinka, přistoupil důstojník SS a promluvil k němu. 

Ten SS důstojník se ho zeptal: "Vy jste napsal knihu ′′ Král Matiusz "? Četl jsem tuto knihu jako dítě - dobrá kniha! Můžete jít!"
Na to Janusz odpověděl: "A děti?"
Dostal strohou odpověď: "Děti pojedou s námi, ale Vy můžete klidně opustit vlak."

Mýlili se, nemohl.  Janusz zůstal se svými dětmi až do trpkého konce. S dětmi odešel do plnynových komor koncentračního tábora Treblinka.


Janusz Korczak: Všichni lidé nejsou hajzlové! 

Za pár dní, co pronesl tato slova v koncentračním táboře Treblinka, Janusz Korczak spolu se svými dětmi, vstoupil do plynové komory. Cestou na smrt s nic netušícími dětmi, držel dvě z nejmenších dětí za ruce a vyprávěl jim pohádku ... Takto skončil život toho úžasného člověka, který nám může být v mnohém hrdinou a vzorem. 


Janusz Korczak: Jak vychovávat děti

Zde je ještě několik jeho principů a rad, jak správně vychovat děti: 
  • Nepožadujte od dítěte, aby žilo podle Vašich představ, ale pomozte mu, aby si našlo svou vlastní cestu.
  • Neočekávejte od svého dítěte vděčnost za vše, co jste pro něj udělali. Dali jste mu život a jak Vám může za něj poděkovat? Dá život a lásku zase svým dětem, díky nekonečné Boží moudrosti.. 
  • Snaž se nekřivdil svému dítěti, aby jsi ve stáří neměl hořký chléb. Neboť to, co zaseješ, to jednou sklidíš.
  • Neřešte za dítě jeho problémy.
  • Neponižujte, nezesměšňujte! 
  • Pamatujte, že ta nejdůležitější setkání které člověk může v životě absolvovat, jsou právě setkání s dětmi. Věnujte jim více pozornosti, protože nikdy nemůžeme vědět, koho potkáváme v konkrétním dítěti.


Jak bych se asi zachoval v takové situaci já sám?Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji Ti za Tvůj názor k tomuto článku v komentáři!