Karel Čapek: O té chřipce.Článek Karla Čapka "O té chřipce." vyšel v Lidových novinách 29. ledna 1931. Vzhledem k jeho univerzální platnosti a současnému panickému stavu jej stojí za to si opět i po 100 letech připomenout: 

Článek Karla Čapka z Lidových novin ze dne 29.1.1931: O té chřipce."Tak už se dostala i k nám, sice s jistým zpožděním a zatím jen poskrovnu; ale ani v ohledu chřipky jsme tedy nezůstali za Evropou. Nuže, je tudíž na místě udělit nemocným, zdravým a zejména těm, kdo se chřipky bojí, několik ne sice odborných, ale dobře míněných rad: 

1. Jakmile poznáte, že vám je tak nějak divně, a jakmile na sobě zjistíte horečku, zůstaňte doma a vlezte do postele, ale hlavně nechoďte mezi lidi a nedýchejte jim pod nos, hekajíce a bědujíce, že máte chřipku. Každý, kdo si svým bližním naříká, že má chřipku, zaslouží jednu do zad, ne proto, že je vůbec protiva, ale proto, že chřipku nebo rýmu roznáší. 

2. Když už marodíte, vemte si dobrou knížku a čtěte, abyste aspoň nestonali nadarmo. 

3. Posléze neříkejte každé rýmě, kašli, angíně, katarům, bolení hlavy a jiným svízelům, že je to chřipka. Zbytečně jí tím děláte reklamu a ztěžujete život všem hypochondrům, kteří náhodou ještě kašel nebo rýmu nemají a bojí se skoro dýchat, aby nevdechli nějakého toho Pfeifferova bacila nebo jaký neřád. Čím míň se bude o chřipce povídat, tím dřív přejde – už z nedostatku veřejného zájmu." 

(Karel Čapek, Lidové noviny, 29. 1. 1931) 


______ 
Fejetony a celé kompletní dílo spisovatele Karla Čapka najdete v Městské knihovně v Praze a to zcela v elektronické podobě na www.mlp.cz/karelcapekŽádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji Ti za Tvůj názor k tomuto článku v komentáři!